Skip to main content

Külastusest Riiga

29.05.2018 toimus meie pikalt planeeritud visiit Riiga, mille käigus külastasime Riia Peaarhitekti bürood, linna planeerimise osakonda ja kolleege LANIDA’s.

Tahaksime juhatuse poolt kõiki osalenuid tänada hea pealehakkamise ja meeldiva seltskonna eest!
Miitingud väga sisukad ja kõigil oli võimalus oma küsimustele vastused saada.

Riia on Eesti investorile huvitav keskkond, kuna arengus jääb see endiselt Tallinnale vähemalt mõned aastad alla. Turg on pigem varajases kasvufaasis ja majandusnäitajad kasvamas.

Peaarhitekt Gvido Princis toonitas, et tema peamine funktsioon on kliendi nõustamine. Linnakeskkonna arengu mõistmiseks on kõik küsimused teretulnud ja tema büroo poolt teostatud analüüsid on avalikult kättesaadavad.
Peaarhitekti kohustuste hulka kuulub ka planeerimise või ehitusosakonnaga tekkinud erimeelsuste lahendamine. Selles osas erineb Riia peaarhitekti funktsioon oluliselt Tallinna omast.

Planeeringute osakonnas saime põhjaliku ülevaate Riia arengukavadest, suurematest projektidest ja infrastruktuuri olukorrast.

Osalejaid huvitasid perspektiivsemad linna piirkonnad ja selgus, mis osas linn oleks valmis arendajatele vastu tulema.

Planeerimisosakonna arvates on Riia täna kursil 700’000 elanikuni jõudmiseks. Kunagine miljonilinn on tänaseks kahanenud ca 640’000-ni. Globaalne linnastumise trend toetab kindlasti ka Riiat aga täna on nad prognoosides pigem ettevaatlikud.

LATIO poolt tehtud turuülevaate põhjal tundub, et Läti kinnisvaraturul on veel ruumi praktiliselt igas segmendis.
Kõige suuremaks takistuseks on viimasel ajal olnud pankadega seotud skandaalid. See on piiranud oluliselt raha kättesaadavust.

Ehitushinnad on Eestiga võrreldes oluliselt madalamad ja ei ole viimastel aastatel liiga kiiresti tõusnud. Samas on elamispinna müügihinnad samuti ca 30% madalamad, kui Eestis.

Ärikinnisvaras on vakantsid madalad ja turul tundub olevat ruumi uutele projektidele aga liigset optimismi arendajates näha pole.

Ehitusõiguse hind on suhteliselt madal aga tootlused on Eestiga võrreldavad.

Pärast kiiret lõunapausi jõudsime käia vaatamas Saliena nimelist arendusprojekti Jurmala maantee ääres. Tegemist on 400 hektari suurusel alal arendatava tervikliku elukeskkonnaga. Tänaseks valminud mahust on suur osa era- ja paarismajad. Kortermajad on kolme korruselised. Käimas on nelja uue kortermaja arendus. Projekt paistab silma suurepärase haljastusega nii ühisalad, kui õued on erakordselt kaunilt haljastatud. Elanikel on privaatne metsaala, tiigid ja ühiskasutuses pargid ja piknikualad.

Päev oli väga tiheda graafikuga ja tundub, et järgmisel korral suudaksime edukalt sisustada ka kahepäevase väljasõidu.

Tagasi Tallinna jõudsime napilt enne keskkööd.

Õnneks oli enne bussile astumist aega ka Saldejumsiks!

Veelkord tänu kõigile osalejatele!
Tänud Tõnisele ja Ettyle koordineerimise eest ning Irina Sjarkile LANIDAst, programmi koostamise ja grupi juhtimise eest.

Ardi Roosimaa
EKFL juhatuse liige