Skip to main content

Kunagise Kadaka aiandi kohale kerkib lähiaastatel Rabaküla elamupiirkond

Viisteist aastat tagasi lõppes Kadaka aiandis tomati-, kurgi- ja lillekasvatus. Paljud endised kasvuhooned täitusid kõikvõimalikku välismaist nodi müüvate kaubitsejatega.

Kadaka turg muutus tõeliseks tõmbenumbriks nii kohalikele inimestele kui Soome st tulnud turistidele. Nüüd kerkib samale kohale uus elamupiirkond.

Kadaka Aiandi AS ning NCC Ehitus ehitavad linnavalitsuses heaks kiidetud detailplaneeringu järgi Kadaka, Mustamäe ja Tammsaare tee vahelisele 23,7 hektari suurusele maa-alale rohkem kui 1000 korterit.

Juhtmõte rohelus

NCC Ehituse arendusdirektor Priit Aer ütles, et päris ehituseks läheb järgmise aasta märtsis, korterite plaanid ja hinnakiri saavad avalikuks jaanuaris-veebruaris.

Ruutmeetri hinna kujundamisel lähtub NCC oma konkurentide pakkumistest Mustamäel. Kokku kulub kogu piirkonna valmimiseks kuus kuni kümme aastat.

Aeru sõnul saab uue elamupiirkonna üheks juhtmõtteks rohelus ja inimsõbralikkus. Lahtiseletatult tähendab see, et erinevalt paljudest teistest elamurajoonidest ei hakka elanike autod majade ümbrust ummistama.

Sõidukite hoidmiseks ehitatakse elamute soklikorrusele parklad, seega jäävad ära suured asfalteeritud parkimisplatsid.

Vabale alale majade ümber tulevad mänguväljakud, kõnniteed, istepingid ja muud inimestele mõeldud rajatised.

«Kui inimene oma korteri aknast või rõdult välja vaatab, siis näeb ta ümberringi korrastatud ja silmarõõmu pakkuvat ruumi, mitte lõputuid parklaid ja autosid,» ütles Aer.

Ta lisas, et kogu piirkonna haljastusprojekti on teinud üks Eesti paremaid maastikuarhitekte ülle Grišakov Kivisilla osaühingust.

Kuna Kadaka aiandi piirkonna väljaehitus võtab kuni kümme aastat aega, on Aeru sõnul praegu raske ütelda, kui palju kõik see kokku maksma läheb.

Kasvuhooned jäävad

Lõpliku investeeringu suurus sõltub ehitus- ja kinnisvarahindadest lähiajal. Vähem kui miljardi krooniga aga Aeru kinnitusel küll hakkama ei saa. Elamuehituse rahastamise korraldab NCC Ehitus.

Rabaküla arhitektuurse ideekonkursi võitnud KOKO Arhitektide Oü kavatseb endise aiandiala hõngu säilitada. See tähendab, et vanad kasvuhooned küll lammutatakse, kuid asemele ehitatakse uued ning need moodustavad majade vahel omapärase kaetud õueala ja lehtla.

Moodsatesse klaashoonetesse tahetakse lastele rajada liivakastid, rulakausid ja rulluisurennid ning täiskasvanutele istumiskohad, kus tuulise ja vihmase ilmaga saaks aega viita.

Mänguväljakud on ette nähtud ka parkimiskorruste peale. Ala läbiva promenaadi äärde jäävad pallimänguplatsid.

Kogu piirkond tahetakse välja ehitada nii, et Kadaka tee äärde tulevad büroo- ja ärihooned.

Nende taha, praeguse katlamaja korstna ümber kerkivad 12–14-korruselised tornelamud, mis on üksteise suhtes pääratud, et tagada võimalikult ilus väljavaade kõigist korteritest.

Kokku rajatakse Rabakülla kaheksa erinevat tüüpi kortermaju, kõige rohkem neist seitsme- või kaheksakorruselisi, mille katusele saab kujundada rohelise terrassi.

Allikas: Postimees