Skip to main content

Spekulant müüb odavamalt kui arendaja

Järelturul pakutavad uued korterid jagunevad kahte gruppi – osa on spekulantide korterid, mis buumi ajal kokku osteti ning mida spekulandid nüüd kasumiga müüa püüavad.

Kuna pakkumisi on palju ning lootus tulevasele hinnatõusule on kadunud, tuleb spekulandil tihti korter ka odavamalt müüa, kui arendaja seda pakub.

Spekulantidel kasum ammu käes

Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Eero Olanderi arvates pole spekulantidel enam lootust kiirele hinnatõusule ja oma kasumi on nad enamasti juba teeninud.

Suurem osa neist ostis korterid arendajatelt n-ä õigel ajal aasta-paar tagasi ja täna veidi soodsamalt müües on kasum ikkagi käes, usub Olander. Vabaneva rahaga on võimalik edasi toimetada.

Arendajad teevad täna mitmesuguseid tähelepanu äratavaid reklaamikampaaniaid, kuid olulist hinnasoodustust ei pakuta. ‘Suuremate arendajate projektid on planeeritud pika müügiperioodiga ja nad on turu stabiliseerumisega juba ette arvestanud,’ määnab Olander.

Osa uusi kortereid on teisel ringil ka seetõttu, et ostjad ei saanud sellist korterit, nagu tehingut tehes ette kujutasid. Kui vigu on palju, loobutakse arendajaga vaidlemisest ning korter pannakse müüki.

Arendajad pakuvad lisahüvesid

Uus Maa Kinnisvara analüütiku Annika Jakobsoni arvates müüvad teise ringi uusi kortereid põhiliselt siiski spekulandid ning vähem on neid, kes müüvad korteri rahulolematusest ehituskvaliteediga.

Endale uut korterit otsiv Urmas Roonemaa leiab, et valik on seetõttu väga suur ning arendajad oma pakkumistega helded.

Tema sõnutsi on võimalik valida, kas osta samasse majja korter spekulandi või arendaja käest.

Kui spekulandi käest on võimalik isegi odavamalt saada, siis arendaja pakub mitut laadi lisaväärtusi, nagu tasuta parkimiskoht, määnab ta dilemmat.

Spetsialisti kommentaar

Kersti Meri
Arco Vara arendusprojektide müügijuht

Muutunud turusituatsioonis on arendajad muutunud spekulantidele ebameeldivateks konkurentideks.

Arendajad pakuvad samaväärset kaupa nagu spekulandidki, on aga tõsiste investoritena valmis turutrende rahulikumalt jälgima ja taluma pikemaid müügiaegu. Sellest tulenebki, et spekulantide pakutav pole enam defitsiitne, mistõttu nad peavad müügiedu tagamiseks midagi uut välja mõtlema.

Praegu on selleks müügiaeg – arendajast odavama hinnaga sama kaupa pakkudes võidab spekulant ilmselt ostja leidmisele kuluvas ajas. Arvestades, et enamiku uutest elamispindadest ostsid spekulandid kokku 2005. ja 2006. aastal, mille jooksul kinnisvarahinnad kohati isegi kahekordistusid, teenivad spekulandid ka arendajatest odavama hinnaga müües piisavalt.

Nüüdseks on ostjate ligimeelitamise vahendite skaala juba oluliselt laiem kui pelgalt käägimääbli pakkumine. Korteriostjatele pakutakse reise, kodutehnikat, haljastust, aedu, kõikvõimalikke kodudisainiga seotud teenuseid ning viimasel ajal koguni autosid.

taust
  • Ehitusvigadega üksikkortereid on kergem ära tunda kui märgata korterelamu üldisi vigu.
  • Korteriga tutvumas käies viibib inimene ostetavas eluruumis siiski liiga vähe aega, et panna tähele elukeskkonda halvendavaid tegureid.
  • Arvestada tuleb ka, et kui korteri juures on vead üldiselt kergelt kõrvaldatavad, siis elamu vigu on üldiselt juba raske, kui mitte võimatu kõrvaldada.
  • Tänapäevases infoühiskonnas ei jää siiski midagi saladuseks.
  • üks mahukamaid infoallikaid on city24.ee foorum, kus lahatakse eri kortermajade plusse ja miinuseid.