Skip to main content

€ärelinna büroopindade valik muutub laiaks

Kui viimastel aastatel on büroopinna otsijaid kummitanud kvaliteetsete pindade põud, siis järgmisel aastal muutub kõik, sest turule on oodata 150 000 ruutmeetrit uut pinda. Samas oleks turul vajadust vaid 50 000 ruutmeetri uue büroo järele.

BREC Kinnisvara äripindade hindamise juht Timo Tammaru hinnalangusesse siiski ei usu. ‘Tõenäoliselt hinnad ei muutu, sest pigem on arendajad nõus suurema vakantsiga, kui et iga hinna eest üürniku sisse võtavad,’ märgib ta.

Iga üürniku lisandumine toob lisakulusid

Tammaru hinnangul kaasnevad iga üürnikuga kulud pinna kohandamiseks vastavalt üürniku vajadustele, samuti võib turu normaliseerudes olla keerukas madala hinnaga võetud üürnikust lahti saada.

‘üüri alandamine võib tulla kõne alla juhul, kui arendajad jätkavad senise hooga uute pindade turule toomist ja majanduskasv järsult alaneb,’ ennustab ta.

Broneerida tasub juhul, kui on leitud firma vajadustele täpselt vastav pind. Vähem nõudlikul kliendil peaks Tammaru arvamuse kohaselt olema tuleval aastal piisavalt valikuvabadust ning broneerimiseks ta otsest vajadust ei näe.

Tammsaare ärikeskuse arendaja Priit Uustulndi sõnul on nõudlus kvaliteetsete büroopindade järele suur ja selliste pindade suhtes ta nõudluse kiiret kahanemist ei prognoosi. ‘Kuna viimastel aastatel on olnud uute büroopindade alapakkumine, täidavad praegu ehitatavad hooned siiani rahuldamata nõudluse,’ arvab ta.

üüripakkumiste kasv mõjub turule hästi

Kogu büroopindade üürituru pakkumiste suurenemist saab Uustulndi sõnul vaadelda ainult positiivselt, kuna see annab potentsiaalsele üürnikule võimaluse valida just tema jaoks parim pind nii asukoha, parkimisvõimaluste, arhitektuurse lahenduse kui ka muude üürniku jaoks oluliste tingimuste poolest.

Uustulnd soovitab büroopinna üürimisega tegelema hakata nii vara kui vähegi võimalik, kui üürnik soovib üüripinna enda maitsele vastavalt kujundada.

Kommentaar

Marko Kivisalu
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide äripindade maakler

Järgmisel aastal valmib suurel hulgal büroopindu. Praegust turuseisu vaadates julgen väita, et suur ülepakkumine ja hinnalangus meid siiski ees ei oota.

Põhjuseid on mitu. Näiteks, kuna pangad ei finantseeri enam spekulatiivseid arendusi, on uued büroohooned enamasti ehitamise alguseks juba suures osas üürilepingutega kaetud. Lisaks on uute arendusobjektide hinnad suhteliselt võrdsed, jäädes vahemikku 175-195 kr/m2. Konkreetne hind sõltub eelkõige asukohast, üüritava pinna suurusest ja üürilepingu pikkusest.

Aivar Villemson
A&A Kinnisvara Oü tegevdirektor

Tuleval aastal valmib Tallinna kesklinnas ja selle läheduses palju uusi büroopindu, mis on mõeldud peamiselt rentimiseks. Müüdavaid büroopindu on väga vähe.

Kui mõni ettevõte sooviks osta büroopinda uude ärihoonesse Viimsi suunal, Pärnu mnt või Tartu mnt äärelinna, Tabasallu või Paldiski mnt-le, siis sellised pakkumised praegu praktiliselt puuduvad. Siiani on äärelinnadesse büroohooneid ehitatud vähe ja seda peamiselt ettevõtete enda tarbeks.

Lähitulevikus pole ette näha ka äärelinnas paiknevate A-klassi büroopindade müügipakkumisi, mis nõudluse rahuldaks.

üks küsimus

Eve Strang
notarite koja jurist

Kuna kinnisvaraturg on tublisti jahtunud ning suvel on niikuinii tavapäraselt vähem tehinguid, kui pikad on praegu notarijärjekorrad? Kas kinnisvaraturu jahtumine on notarite tääs tunda andnud?

Loomulikult on kinnisvaratehingute vähenemine kaasa toonud ka notari ooteaegade lühenemise.

Keskmise tehingu ooteaeg peaks Tallinnas jääma praegu 1 nädala kanti või isegi alla selle.

Eelduseks on siiski, et vajalikud andmed ja dokumendid on notaribüroosse esitatud. Kui soovitakse lihtsalt aega reserveerida ja andmete esitamisega viivitatakse või selgub mõni tehingu tegemist takistav asjaolu, siis läheb kauem aega.

Täpsema ülevaate ooteaegadest teeb Notarite Koda augusti teises pooles, kui puhkuseperiood lõppema hakkab.

Allikas:äripäev, 13. august 2007.a.