Skip to main content

Üürikorterite turg elab krahhi kiuste edasi

Kuna vanade korterite hinnad pole veel üle kümne protsendi kukkunud, eelistavad potentsiaalsed ostjad üürikorteris elada ning oodata edasist langust. Müüjad seevastu loodavad, et ajad paranevad, ning annavad korteri üürile.

üüriturul on märgata keskmises ja rahuldavas seisukorras korterite üürihindade mõningast langust.

Maia Daljajev, Arco Vara maakler

Eve Kalvi, kes on ringi vaadanud eesmärgiga korterit osta, tunnistab oma pettumust.

‘Müüakse liiga kallilt ja täiesti viletsas seisus kortereid. Ma ei mõista, kes neid ostab? Pigem elan üürikorteris edasi, aga uisapäisa küll raha välja ei käi. Ei taha ennast eluaeg tunda tüssatuna,’ märgib ta.

Ta rõhutab, et tema jaoks on kõige olulisem aru saada, et korteri hind on tasakaalus korteri tegeliku väärtusega – et korter väärib oma hinda.

Number

  • 10  000 krooni pluss kommunaalmaksud tuleb tasuda kahetoalise korteri eest üüri Tallinna kesklinnas.

Annely Kaasik, kes müüb Endla tänaval väikest uut korterit 1 490 000 krooniga neljandat nädalat, tunnistab, et huvilisi pole seni veel käinud. ‘Tõepoolest olen kaalunud ka korterit üürida, kuniks see kord müüa õnnestub,’ sõnab ta.

Ta lisab, et kui veerandi võrra on langenud suurarenduste ja põlluprojektide hinnad, siis kvaliteetse kinnisvara hinnad südalinnas eriti langenud ei ole. ‘Ostjad on meil niivõrd ära hirmutatud ja arvavad pideva ajupesu tulemusel, et varsti hakkab kortereid ning maju tasuta või poolmuidu pakkumisele tulema. Sellest on kahju,’ ütleb ta.

Tarvo Kubja, kes müüb Tallinnas Hämariku tänaval 81ruutmeetrist renoveeritud korterit 2 349 000 krooniga, on korteri algusest peale välja üüritud, kuna ise sees enam ei ela. Viimase kuu jooksul on käidud korterit vaatamas kaks korda, lisaks üks kord helistatud ja huvi tuntud.

Tartumaal Ilmatsalus Aasa teel müüb oma heas korras 65ruudust korterit hinnaga 850 000 krooni Karmo Kiiver. Korteri väljaüürimise variant ei sobi, kuna korteri eest saadud raha läheb ehitatava maja lõppviimistluse ja pangalaenu katteks.

‘Kuulutuse panime netti juba detsembris, kuid detsembris-jaanuaris on meid külastanud vaid maaklerid, kes soovivad korteri müügist vaheltkasu teenida. Esimene reaalne ostja käis meil alles 19. veebruaril, siiamaani on täielik vaikus olnud,’ kirjeldab ta olukorda. Võrreldes esimese ülespandud kuulutusega on ta hinda langetanud juba 5,55 protsenti.

Kommentaarid

Maia Daljajev, Arco Vara Kinnisvarabüroo atesteeritud maakler
Omanik peaks siiski tegema valiku, kas annab oma korteri üürile või soovib müüa. Mõlema variandi samaaegne teostamine ei too üldjuhul nii head tulemust, kui omanikud soovivad. Korterit ei saa müüa, kui seal on üürilised sees, sest üüriline ei ole üldjuhul lepingu ennetähtaegsest lõpetamist huvitatud ja see ei soodusta ka kiiremat müüki. Kui üürikorterite pakkumine suureneb seoses sellega, et omanikud kõrvuti müümisega ka korterit üürile pakuvad, võivad ilmselt ka üürihinnad langeda.

üüriturul on märgata keskmises ja rahuldavas seisukorras korterite üürihindade mõningast langust. Nõutud on pigem tänapäevased ja heas korras üüripinnad.

Kristjan Reinoja, Uus Maa Kinnisvarabüroo atesteeritud kinnisvarakonsultant
üsna paljud korterite müüjad mõtlevad ka sellele, et kui soovitud hinnaga tehingut ei tule, siis üürivad korteri välja. Massiliselt seda siiski pole, kuna mitmed müüjad soovivad vara müügist tuleva rahaga finantseerida uue kodu ostu või ehitamist. üürikorterite pakkumine hakkas kiiresti tõusma eelmise aasta oktoobris, selle aasta alguses on märgata kasvutempo kahanemist. üüriturg on väga aktiivne nii pakkumise kui ka nõudluse poolel. Tulenevalt suurenenud pakkumisest on stabiliseerunud korterite üürihinnad. Kahetoalise uue korteri üürihind kesklinnas on vahemikus 7500-9000 krooni kuus, millele lisanduvad kommunaalkulud, äärelinnas on uues majas võimalik 2toaline üürikorter leida alates 6000 kroonist kuus.

Mäbleerimata ja ilma käägimääblita kortereid on keerulisem üürile anda ning nende üürihinnad on madalamad.

Iris Olle, BPE Kinnisvaraekspert elamispindade maakler
Juhul kui omanikul ei ole korteri müügiga kiiret, siis mõningatel juhtudel antakse ta paralleelselt ka üürile. Kui aga üürnik leitakse varem kui ostja, võetakse korter hea kombe kohaselt ka müügist maha.

Kuna üürisoovijad on üldjuhul huvitatud pikaajalisest lepingust, siis üks esimesi asju, mis küsitakse, on see, kas korter on paralleelselt ka müügis. üürida soovijatel on põhjendatud kartus, kuna paljud omanikud soovivad korterit ennekõike müüa ning välja üüritakse jooksvate kulutuste katteks. Seega jätkatakse tihtipeale isegi pärast üürniku leidmist korteri müümist.

kasulik teada
    üürnik ootab kvaliteeti

  • Eelmise aasta algul sai 2toalise korteri eest Tallinna kesklinna uues majas küsida üüri 9000 krooni, praegu võib omanik sama korteri eest saada juba 10 500 krooni.
  • Lasnamäe keskmises korras 2toalise korteri üür oli eelmise aasta algul 4500 krooni, nüüd 5500 krooni.
  • üürihinnad on tõusnud võrreldes eelmise aasta esimese poolega 500-2500 krooni.
  • üüriturg (sh ostmine üüriks), mis eelmise aasta lõpu seisuga oli suhteliselt väikese mahuga turusektor, aktiveerub laenutingimuste halvenedes.
  • Lähiperspektiivi tasub vaadata pigem äraootavalt.
Allikas: 25.veebruar 2008 äripäev