Skip to main content

Parkimiskoht magalapiirkonnas lihtsustab omanikul korteri müüki

Tallinna kesklinnas on parkimiskohad endiselt kuum kaup ja hinnalangusest siinkohal rääkida ei saa. Rotermanni kvartalis küsitakse maa-aluse parkimiskoha eest 340 000 krooni, mis teeb ruutmeetri betoonpõranda hinnaks 22 000. Keskmiselt maksab suletud parkimiskoht kesklinnas 13 000 krooni ruutmeeter, mis teeb 19-ruutmeetrise parkimiskoha hinnaks veerand miljonit krooni.

“Kesklinnas on ja jääb parkimiskoht kuumaks kaubaks,” kinnitab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman. “Kus on hea maja ja hea asukoht, seal hinnad ei lange.” Kinnisvarafirma 1Partner konsultandi ja hindaja Rait Riimi sõnul on hinnas tasulise parkimise alas olevad parkimiskohad. “Eriti kõrged on hinnad vanalinnas, kus parkimiskoha ostuvõimalus praktiliselt puudub, ja ka südalinna piirkonnas,” ütleb ta.

Majaalused parkimiskohad on väliparkimiskohtadest kuni poole võrra kallimad. Viimased jäävad keskmiselt vahemikku 75 000–150 000 krooni, suletud parkimiskohad maksavad 125 000–300 000 krooni.

“Oma kindel parkimikoht on kindlasti meelerahu ja rahakoti suhtes tasakaalus,” leiab kinnisvarabüroo Uus Maa kesklinna osakonna juhataja Elari Tamm. “Kodu ostetakse ikka aastateks ning parkimiskoha äratasuvuse saab arvutada üsna lihtsalt – garaaÏikoht maksab 250 000 krooni, viis aastat maksta 2500–3000 krooni renti kuus teeb aga kokku juba 180 000 krooni. Juurde tuleks arvestada mugavus ja turvalisus, mis “oma” kindla kohaga kaasa tuleb.”

 

Magalas hinnad langevad

 

Magalarajoonides on kõrgajal 70 000–100 000 krooniga soetatud parkimiskoht maja all või kõrval aga lisaboonuseks, mis aitab korterit müüa. Soomani sõnul on see korterimüüjale esimene koht varjatud hinnaalanduse tegemiseks, parkimiskoht tuleb lihtsalt kauba peale.

“Parkimiskohtade müügi- ja ostukuulutusi leiab korterelamute trepikodadest tihti. Peamiselt ostetakse parkimiskoht teise auto soetamisel perre,” ütleb Riim. “On olnud juhtusid, kui parkimiskoha ostab inimene, kes täätab hoone läheduses ja kasutab seda vaid päevasel ajal.”

 

Tasuta kaasa

 

Mustamäel maksab parkimiskoha ruutmeeter 4000–6000 krooni. Riim tõdeb, et ka äärelinna uusarenduste parkimiskohtade hinnad on veidi langenud, seda ennekõike tingituna asjaolust, et arendajad pakuvad müügi edendamiseks korteriostjatele parkimiskohti n-ä tasuta kaasa. Lisaks on äärelinna uusarenduste puhul parkimiskohti rohkem kui kortereid.

Telliskivist garaaÏe jahivad Peep Soomani sõnul peamiselt spekulatiivsete eesmärkidega inimesed, kes loodavad, et tulevikus sinna mõni korterelamu püsti pannakse.

 

Vanalinnas kalleimad parkimiskohad

 

•• GaraaÏikoha eest küsitakse Tallinnas alates 100 000 kroonist äärelinnas kuni 450 000 kroonini vanalinnas. Uutes arendusprojektides maksab parkimiskoht 350 000 krooni.

•• Keskmine hind kesklinna garaaÏikoha eest on 250 000 krooni. Järjest enam on garaaÏikohti rendile anda hinnaga 2000–3000 krooni kuus.  

•• Parkimiskoht aiaga piiratud parklas maksab 75 000–175 000 krooni. Seda siis, kui vana maja renoveeritakse ning hoovis jagatakse parkimiskohad.

Allikas: Kinnisvarabüroo Uus Maa

Allikas: 06.märtsi Eesti Päevalehe lisa Kodu&Ehitus