Skip to main content

Kinnisvaraturul kõle tuul veel paar aastat

Väga ei maksa laenuandmisega üle pingutada, sest selle tagasisaamine võib osutuda raskeks,’ ütles rahvusraamatukogus peetud seminaril SEB juhatuse liige Riho Unt. ‘2008. aasta tuleb kinnisvarasektoris endiselt jahe ning see kestab 2-3 aastat.’

Emotsioonid on suuri panku pankrotti ajanud. Mõni neist suurem kui Eesti majandus. Asi siis kinnisvaraturuga nii teha on.

Peep Sooman, Pindi Kinnisvara juhatuse liige

 

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul kujuneb 2008 aastaks, kus tarbijad vaatavad hinda, seda ka kinnisvaras. ‘3% SKPst panga kasumina pole ju normaalne?’ viskas Parts õhku küsimuse.

Kas riik peaks aitama kinnisvarasektorit ja laenuvõtjaid? ‘Vastaksin sellele küsimusele USA presidendikandidaadi John McCaini sõnadega – valitsuse ülesandeks pole aidata neid, kes on käitunud vastutustundetult. Ja ma olen sellega nõus. Välja arvatud paljulapselised pered,’ ütles Parts.

Pangad karmistavad laenutingimusi veelgi

Undi sõnul on pangaesindajad juba seoses laenude andmisega vastu päid saanud, kuid sel aastal plaanitakse tingimusi veelgi karmistada.

‘Korrektsiooni oli turule vaja. Majandus on tsükliline ning kes ei hävi nüüd, see võib hävida hullemini hiljem. Praegu kannatavad need, kes pole oma äriplaani õigesti koostanud,’ märkis Unt.

2008. aastal saavad näiteks SEB ärikliendid finantseerimist vaid maale koos detailplaneeringuga, suureneb omafinantseering ning kinnisvaraarenduste puhul tuleb 15% omafinantseeringust teha rahas ja enne panga finantseeringu saamist.

Kinnisvaraturg põhineb emotsioonidel

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul põhineb kinnisvaraturg suuresti emotsioonidel – kui tahetakse, et kinnisvarahinnad langevad veel 50%, siis nii ka juhtub.

‘Emotsioonid on suuri panku pankrotti ajanud. Mõni neist suurem kui Eesti majandus. Asi siis kinnisvaraturuga nii teha on,’ lausus Sooman.

‘Aasta tagasi oli küsimuseks see – millal hinnad langevad? Praegu küsitakse pigem – kas hinnad kukuvad veel,’ märkis Sooman.

‘Ostujõudu arvestades võin arvata, kui palju peaksid hinnad langema Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas, et jõuaksime samale tasemele buumieelse ajaga. Selleks peaksid hinnad Tallinnas langema 21%, Tartus 18%, Pärnus 25% ja Narvas 30%,’ märkis Sooman, tuues võrdlusena välja, et selle aasta algusega on muutused olnud vastavalt -5%, +1%, -8% ja +12%.

Sooman võrdleb ostuvõimet 2006. aastaga

Soomani sõnul on selle aasta hinnalangus kinnisvarasektoris umbes 10 protsenti, millega jõutakse ostuvõime poolest tagasi 2006. aasta alguse olukorda. ‘Kui jõuaksime sellesse seisu tagasi, läheks kohe rabamiseks,’ ütles ta.

Ettevõtja Viljar Arakase sõnul püüab praeguses turusituatsioon ettevõte YIT rakendada ‘Run Forrest, run!’ teooriat, alandades projektide hindu. ‘YIT 36% allahindlused on muljetavaldavad. See, kes hinnad täiesti alla tõmbab, saab ka midagi veel kätte, see, kes seda ei tee, ei saa midagi – kas see on YITi teooria? Mina saan sellest nii aru,’ ütles Arakas.

Ehitaja ja visionääri Jaanus Otsa sõnul järgneb igale langusele jälle tõus. ‘Pikas perspektiivis me sureme ju kõik, kuid elada on ka vaja,’ võttis Otsa teema kokku ning lisas, et kunagi järgneb praegu valitsevale jahenenud turusituatsioonile ehituses ja kinnisvaras jälle tõus ja siis uuesti langus.

Allikas: 2.aprill 2008.a. äripäev