Skip to main content

Hind paneb müüjate eest plehku

Uus Maa Kinnisvarabüroo äärelinna eluruumide konsultant Kristjan Reinoja ütles, et tagantjärele tarkusena teavad mitmed viimasel ajal oma korterit müünud inimesed, et oleks pidanud vastu võtma ostja pakkumise, kui see tehti. Pakkumist oleks soovitav väga tõsiselt kaaluda ning arutleda ka maakleriga, kas tasuks see vastu võtta.

õige hind kohe müügi algul

Kõige olulisem korteri ja ka maja müümisel on alustada müüki kohe õige hinnaga. üldiselt soovivad omanikud esialgu alustada müüki veidi kõrgema hinnaga, et proovida, äkki õnnestub. Selline taktika võib aga karuteene osutada ning korter jääb mitmeteks kuudeks müümata. Keskmisest kõrgema hinnaga objekt ei ole atraktiivne ega meelita kohale isegi mitte huvilisi, rääkimata potentsiaalsetest ostjatest.

1Partner Kinnisvara kesklinna korterite grupi juhi Maria Kopso sõnul peab müüja aru saama, et alustada ei tohi kõrge ja ülehinnatud hinnaga. Kui müügiturule on tuldud üsna krõbeda hinnaga, siis aitab selle konkreetne ja järsk, 5-15% langetamine. Vähendamine sõltub müügiobjekti lõpphinnast.

Ta toob oma praktikast näite märtsist 2008, kus müüja üldse ei langetanud korteri hinda, ent tuli turule kohe soodsa müügihinnaga ja korterile tekkis järjekord huvilistest, sest pakkumise ruutmeetri hind oli ülihea ning müüjal oli kiire.

Kopso määnis, et mõned kliendid ei soovi hinda korraga palju langetada. ‘Vähehaaval hinna langetamine kahjuks ei aita,’ märkis ta.

Müüjad ei kuula maaklereid

A&A Kinnisvara tegevjuht Aivar Villemson ütles, et põhiline viga, mida inimesed oma kinnisvara müües teevad, on see, et palgatakse küll maakler, kuid ei taheta kuulda võtta tolle soovitusi, et lihtsustada müügiprotsessi.

Vähehaaval hinna langetamine kahjuks ei aita.

Maria Kopso, 1Partner Kinnisvara kesklinna korterite grupijuht

Kõige sagedamini esinevad lahkehelid kinnisvaraobjekti müüja ja maakleri vahel kinnisvarale õige turuhinna määramisel.

Kinnisvaraomanikud kuulavad küll ära maakleri soovitused, milline oleks objekti õige hind, kuid tihti eiratakse professionaali nõuandeid ja minnakse turule hinnaga, mis on õigest turuhinnast tunduvalt kõrgem ja muudab kinnisvara müügi ebareaalseks. ‘Mitmeid kuid hiljem, kui kinnisvara on ebaõige hinna tõttu ikka müümata, teevad kinnisvaraomanikud otsuse hinda langetada, kuid selle aja jooksul on ka turuhinnad langenud ja seega jääb ka langetatud hind ikkagi turuhinnast kõrgemaks, mis omakorda ei too mingit lahendust müügiprotsessile,’ märkis Villemson.

Tema sõnul on praeguses kinnisvaraturu languses kõige tähtsam määrata müüdavale objektile kohe õige hind, sest vastasel korral kaotab kinnisvaraomanik rahaliselt palju rohkem, kui alguses suuremat summat lootes.

Kolm küsimust

Kui kaua olete oma maja või korterit juba müünud? Kas ja kui palju olete vahepeal juba hinda langetanud? Kui tehtaks praegusest hinnast 10% madalam pakkumine kindla sooviga teha tehing, kas oleksite nõus?

Eveli Koni
Oma korterit olen müünud kuu aega, huvi on olnud vähene. Olen hinda natuke alla lasknud ja kindla pakkumisel korral oleksin nõus hinda langetama veel 10%. Võib äelda, et müügiga on kiire. Hinna panemisel lähtusin teadlikult asjaolust, et klient hakkab kindlasti tingima.

Kersti Kernumees
Korteri müügikuulutus on üleval olnud umbes nädal aega. Helistatud ega vaatamas käidud korterit veel pole. Umbes viis päeva pärast kuulutuse üles panemist otsustasin hinda langetada, põhjuseks oli soov kiiresti korterist lahti saada. Kas oleksin nõus hinda langetama veel madalamale – 10% on ikkagi väga palju. Nädal või kaks ootaks kindlasti, enne kui hinda alandaks.

Terje Võsu
Korter on müügis olnud umbes kuu aega ja internetist kuulutuse külastatavusel silma peal hoidnud ei ole. Helistatud on kolm-neli korda. üks helistanud maakler arvas, et korterile pandud hind on liiga kõrge, teised seda märkinud ei ole. Müügiga kiire ei ole, seega ka hinda langetama ei ole kippunud. Päris 10% alla anda ei tahaks, kui tehtaks kindel pakkumine, aga samas läbirääkimisi pidama olen valmis küll. Samas võib-olla annaks 10% alla ka.

Allikas: 14.aprill 2008.a. äripäev