Skip to main content

Kinnisvara kokkuostja pakub hinna 24 tunniga

Ehkki Ostuekspressi omanikud soostusid kommentaare andma alles esmaspäeval, täpsustab firma kodulehekülg, et kiire ostupakkumise saamiseks läheb tarvis kuni ühe kuu vanust hindamisakti.

Aripaev.ee küsitletud pangad kinnitasid, et aktsepteerivad siiani kuni kuue kuu vanust eksperthinnangut. SEB kinnitas isegi, et hindamisaktidele pole mingit ajalist piiri seatud. Värsket eksperthinnangut küsitakse vaid siis, kui välja pakutud turuväärtus tundub pangale kahtlane.

Praegu keskendub Ostuekspress Tallinna ja selle lähiümbruse kinnisvara kokkuostule. Vaid maad otsivad rahakad investorid üle Eesti. Mis niimoodi ostetud korteritest, majadest, äripindadest, arendusprojektidest ja ettevõtetest saab? Nende uueks omanikuks saavad investorid ja kinnisvarafondid, kelle nimesid Ostuekspress ei täpsusta. Nii müüjale kui ka ostjale lubab ta täielikku konfidentsiaalsust.

Müüja saab korterisse edasi üüriliseks jääda

Kui inimene tahab, võib ta rahahädas müüdud korterit edasi kasutada, kuid üürilepingu alusel. Kui tema rahaline seis paraneb, saab ka korterit lunastama hakata. Kodu väljaostutingimusi ostamekinnisvara.ee veebis ei täpsusta.

Number

  • 85% turuhinnast lubab Ostuekspress pakkuda kinnisvara eest 24 tunni jooksul.

Arco Vara Kinnisvarabüroo juhatuse esimees Kaido Kangur ütles, et kinnisvarabüroo alustas Harjumaa korterite kokkuostu umbes kuus kuud tagasi. Arco Vara kiirmüügi teenus pole eraldiseisev äri, vaid vastutulek klientide vajadusele. Kinnisvarafirma maksab oma taskust kuni 85% korteri turuhinnast ning vaatab seejärel, kas üürib pinna ajutiselt välja või müüb selle kohe edasi.

‘Tulenevalt kinnisvaraturu olukorrast, kus pakkumine ületab nõudlust, on mingi hulk inimesi, kes on sunnitud müüma turuhinnast odavamalt,’ tunnistas Kangur.

Ka Arco Vara on pakkunud klientidele võimalust kiirelt müüdud kodusse elama jääda ning see hiljem taas välja osta.

Kiirmüügile spetsialiseerunud konkurendi tekkimisest Kangur teadlik ei olnud. ‘Arvatavasti tuleb analoogse teenuse pakkujaid veelgi,’ sõnas ta.

Vajadus kiirmüügi teenuse järele suureneb

Colliers Internationali tegevjuht Ardi Roosimaa tunnistas, et Eesti kinnisvaraturg vajab kiirmüügi teenust ja lähema aasta jooksul on oodata, et vajadus selle järele suureneb.

‘Ma arvan, et investori jaoks on kinnisvara hind juba mõistlik, aga kel tõesti vaja, kasutab kiirmüüki,’ rääkis Roosimaa. Ta ütles samas, et kiirmüügituru mahtu on raske hinnata.

‘Ta võib kasvada, kas nüüd just lähikuudel, aga kuue kuni kaheksa kuu jooksul kindlasti,’ sõnas Roosimaa.

‘Neid, kel vajadus kiiresti müüa, on igasuguseid,’ ütles Roosimaa. Enamasti lähevad kiirmüüki laenude tagasimaksmisega hätta jäänud kinnisvaraprojektid ning lõhki laenanute kodud.

‘Kiirmüük kuulub iga kinnisvarabüroo teenuste hulka ja seda on alati tehtud,’ selgitas 1Partner Kinnisvara juhatuse liige Martin Vahter. Rahva suus kiirmüügiks nimetatud kinnisvaratehing tähendab, et tugeva rahalise surve alla sattunud omanik annab väärt kraami ära võileivahinna eest. ‘Kui viie miljoni kroonist maja müüakse miljon krooni odavamalt või tehakse 20 protsenti allahindlust nagu kaubanduskeskuses, pole see kiirmüük,’ näitlikustas Vahter. ‘Kiirmüük tähendab ebaratsionaalset hinda ja ostja saab asja poolmuidu kätte.’

‘Ma ei usu, et kiirmüük saab turgu suunavaks hitiks,’ rääkis Vahter.

mis on mis
    Ostuekspress

  • kinnisvara kiirele kokkuostule spetsialiseerunud firma
  • hinnapakkumine kehtib kuni seitse päeva
  • lõplikud ostutingimused lepitakse kokku läbirääkimiste käigus, kogu asjaajamise korraldab kiirmüügi vahendaja, kes tasub tehingu vormistamise eest ka notarile
  • müüja võib üürilisena korterit edasi kasutada ja selle hiljem tagasi osta

Allikas: 6.juuni 2008.a. äripäev