Skip to main content

Kinnisvarasektor koondab ridu

Eile vastas ehitusuudised.net-i lugejate küsimustele Pindi Kinnisvara juhatuse liige ja kinnisvarafirmade liidu juht Peep Sooman.

Kas Pindi Kinnisvara ostis Eri Kinnisvara ja maksis Realia Groupi aktsiatega?

Pindi Kinnisvara ja ERI Kinnisvara omanikud asutasid ühise valdusfirma Realia Group, mis saab nii Pindi Kinnisvara kui ka ERI Kinnisvara gruppidesse kuuluvate ettevõtete ainuomanikuks.

Turul ringlevad juba mitu päeva jutud, et Pindi kavatseb ka Uus Maaga liituda. Kas see vastab tõele?

Ei, need jutud ei vasta tõele. Olen ka ise sarnaseid lugusid kuulnud, kuid need on alati olnud läbi huumoriprisma.

Kuidas põhjendate kinnisvaraspetsialistide vigaseid prognoose?

Kinnisvarasektori esindajad, nagu ka ettevõtluskeskkond üldiselt, kasutasid prognooside tegemisel olemasolevaid lähteandmeid. Mullust finantskrahhi ei osanud paraku keegi ette näha.

Pindi kinnisvara on ju kahjumis. Millal tuleb pankrot?

Pindi Kinnisvara ei ole kahjumis. 2008. lõppes meile positiivse tulemusega.

Kuidas pankadelt laenuraha kätte saada?

Kui 2008. aasta lõpus keerasid pangad sisuliselt laenukraanid kinni ning ka finantseerimistingimused läksid üpris karmiks, siis tegelikult leevenevad tingimused praegu iga päev, seda nii omafinansteeringu määrade kui intressimarginaalide stabiliseerumise näol. Piisava ja läbipaistva sissetulekuga isikud saavad laenu ka praegu.

Kas 2009. aasta lõpuks on Tallinna korterite hinnad praegusest kõrgemal või madalamal?

Hinnatõusu meie 2009. aastal ei oota. Väga lihtsustatult äeldes oleks Eesti kinnisvaraturule (nagu ka muudele valdkondadele) vaja kaht sõnumit -kas või õhkõrn SKP kasv ning teade, et täätuse määr on hakanud vähenema. Siis hakkab olukord tasapisi taastuma. Asi pole kinni enam kinnisvarahindades, vaid emotsioonides, ning kuniks usaldus tuleviku suhtes on madal, jääb ka turg passiivseks ja seetõttu püsib ka surve hindadele. Millal aga need kaks sõnumit tulevad, mina kahjuks ei tea.

Kui palju maksab elamukrunt Viimsis? 1200 ruutmeetrit, kõik kommunikatsioonid on olemas.

Viimsi poolsaar on suur ning ka seal on piirkonnasisesed hinnakäärid suured. Kommunikatsioonidega varustatud elamumaade hinnad algavad Viimsis 600 000-700 000 kroonist.

Kui palju kinnisvara müüakse alla omahinna?

See arv suureneb pidevalt. Peamiselt on sunnitud alla omahinna realiseerima arendajad, kes alustasid ehitustegevust 2006.-2007. aastal ning müük jäi 2007.-2008. aastasse. Täpset arvu on raske valja tuua, sest tihtipeale puuduvad andmed omahinna kohta.

Kuidas ja kust hindajad võtavad praegu võrdlustehinguid, kui tehinguid on nii vähe ning hinnalangus oli nii suur?

Hindajad kasutavad oma tääs maa-ameti andmebaase, samuti vahetavad suuremad kinnisvarabürood omavahel lubatu piires informatsiooni. Tõsi on, et osa varagruppide hindamine on muutunud keerulisemaks, kuid siiani oleme edukalt hakkama saanud.

Mis on mis?
    Realia Grupp

  • Tekkis hiljuti Pindi Kinnisvara ja ERI Kinnisvara ühinemisel.
  • AS Pindi Kinnisvara on asutatud 1995. aastal. Eestis on Pindi Kinnisvaral 12 kontorit, kokku on ettevõttel esindajaid 17 linnas. Riias ja Vilniuses tegutseb Realia kaubamärgi all.
  • 1993. aastal loodud ERI Kinnisvaral on peaesindused Tallinnas, Tartus ning Narvas.
  • Kokku on Realia Groupi all olevates ettevõtetes hõivatud üle 300 inimese.

Allikas: 12.märts 2009.a. äripäev