Skip to main content

Maaklerid soovitavad: Kuidas kriisiajal müüa?

Kui olete otsustanud oma kinnisvara müüa, siis püüdke see korter või maja eelnevalt elanikest vabastada. Elamispinna müüki tavaliselt ei soosi asjaolu, kui müüja pereliikmed või üürnikud on objekti tutvustamise ajal oma tubades toimetamas või perenaine käägis süüa küpsetamas. Meie kogemus on näidanud, et tihtilugu võivad tänase omaniku ja ostja toidueelistused olla väga erinevad ning aroomidega kaasnenud emotsioonid võivad saada saatuslikuks. Pereliikmete viibimine korteris segab ka ostja keskendumisvõimet ja rahulikku tutvumisprotsessi objektiga. Koduloomade liikumine ostja külastuse ajal võib samuti tekitada vastakaid tundeid. Elamispinna eelnev koristamine ja õhutamine ei tee samuti paha.

Parem on, kui elamispinda tutvustab neutraalne spetsialist ehk kinnisvaramaakler. Me teame, et juristid ju kohtus iseennast tavaliselt esindamas ei käi ja sama tava kehtib ka kinnisvara sektoris. Seda eelkõige põhjustel, et isiklikke asju võtame liiga emotsionaalselt. Sarnane mure on ka sel juhul, kui müüja ise oma kodu tutvustab. Kuna inimesed ja nende maitsed on erinevad, siis on olukordi, kus müüja on tundnud ennast väga puudutatuna, kui ostja kritiseerib tema valitud siseviismistluse elemente, kodutekstiili või määblivalikut.

Olen kindel, et on parem, kui teie kodu tutvustab kinnisvaramaakler iseseisvalt ja maakleri kohustuseks on pakutava pinna tugevused ja nõrkused põhjalikult selgeks teha.

Kinnisvara müügi puhul ütleb hea pilt rohkem kui tuhat sõna. See tähendab seda, et fotod müügiobjektist omavad suurt tähtsust ja need tuleb teha kogenud pildistajal või isegi professionaalsel fotograafil. Põhjus on lihtne, sest ainult kogenud spetsialist oskab fotod teha õige nurga alt, tuues välja teie kodu tugevused ning pehmendades nõrkusi.

Vanema ja kasutatud elamispinna puhul soovitan enne müügi alustamist teostada sanitaarremont. Värskendada seinad, laed, aknad ja põrandad. Vanemate eramute puhul tuleb kindlasti ka välisfassaadi ülevärvimine kasuks. Oma majale parema näo andmine on väga efektiivne hinnaturgutaja. Targalt kavandatud värskendustääd ei pruugi olla ülemäära kallid, kuid võivad teie kinnisvaraväärtuse tõsta hoopiski teise hinnakategooriasse. Kogemus näitab, et värskelt renoveeritud objektid on kallimad kui renoveerimata.

Müüjana peaksite püüdma, et teie müügiobjekt oleks kõrgemas hinnakategoorias soodsaim pakkumine, saavutamaks kiire ja efektiivse müügitulemuse. Langeval turul peaks olema müüja see, kes maja parendab ja renoveerib, sest ostja jahib parimat pakkumist soodsama hinnaga. Ostja tahab teha võimalikult vähe tääd ja kulutusi ostetud objektiga, kuid tehtud investeering peaks kaasa tooma palju sära ja rahulolutunnet.

Jaanus Laugus, Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimees

Allikas: 16.märts 2009.a. Delfi.ee