Skip to main content

Koduloom – üürileandjate suurim hirm

Eestielu portaalile tuli vihje inimeselt, kes on üritanud üürikorterit leida, kuid see ei ole tal kuidagi õnnestunud. Kõigil on ju oma nõudmised, milline tema elukoht olema peab. Pakkumisi on tuhandeid, aga kui sinu sooviks on kaks tuba ja parkimiskoht, siis oled enda jaoks juba väga paljud variandid välistanud.

 

„Hiljuti müüsin korteri ning tekkis soov hakata vahelduseks üürikorteri-inimeseks. Täpsemalt on meid kaks – mina ja koer. Pakkumisi on seinast seina, aga pean headest pakkumistest suu puhtaks pühkima, sest mul on koduloom,’ räägib Rainer.

 

„Mida see koer ikka teeb, ega ta kass ei ole’

„Kassi pidamise keelamisest saan veel aru, sest teadagi on neil tihti kombeks oma asjad toas ära ajada ja see hais ei taha eriti kiiresti kaduda. Koer on selles suhtes viisakam ning minu oma ei tuuselda ka eriti ringi ega lõhu asju. Kui teebki tuppa, siis ei jää sellest pärast koristamist mingit jälge, ei haisu ega pleki näol,’ on Rainer kindel.

 

„Minu meelest näitab koer, et olen vastutustundlik ja usaldusväärne inimene,’ lisab Rainer.

 

Spetsialistide sõnul on koduloom suurimaks takistuseks

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul on koduloomade, eriti kasside-koerte olemasolu tõepoolest üheks suuremaks taksituseks korteri üürimisel.

 

1 Partner Kinnisvara kinnisvarakonsultant ja maakler Helen Siller lisab, et see kehtib eriti uute korterite puhul, kuna kardetakse, et lemmik rikub parketi, diivani või muu alles hangitu. „Loeb ka see, kas üüriobjekt on mäbleeritud või mitte. Mida vähem on rikkuda, seda väiksem on üürileandja risk,’ räägib Siller.

 

A&A Kinnisvara tegevdirektor Aivar Villemson lisab ühe olulise põhjuse, mis koduloomade kahjuks räägib: „Nagu ka muud allergiad, on ka allergiad koerte ja kasside vastu viimasel ajal suhteliselt laialt levinud ja seda eriti laste seas. Kuna näiteks tugevat kassiallergiat omaval lapsel võib allergiahoog tekkida ka ruumis, kus küll kassi hetkel ei ole, kuid kus loom on varem viibinud, siis on see argument suhteliselt tõsine ja põhjendatud,’ räägib Villemson.

 

„Lihtsamini nõustuvad omanikud väiksema koerakesega, kassi või jänesega, kui üüriline on nõus tagatisraha tasuma tavapärasest 50% enam. Papagoidega seda probleemi pole täheldanud,’ räägib aga Uus Maa Kinnisvarabüroo kesklinna kutseline maakler Kristina Sõmerik.

 

Kui üürileandjal on ikka negatiivne kogemus olemas, siis ta naljalt teist korda ei katseta.

 

Oled ise mõnus tegelane, saad ka rentijaga klapi

Kõik spetsialistid rõhutavad nagu ühest suust, et tihti on kokkuleppe saavutamisel abiks see, kui näha korrektne välja ja olla muidu muhe ja avatud. „Kui inimene on korterit üle vaadates viisakalt riietatud, käitub intelligentselt ja on tore ning sõbralik, siis usun, et saab ka kõikidest takistustest üle. Ma arvan, et üürileandjad jälgivad palju inimese riietust ja käitumist, näiteks kas korterisse sisenedes võetakse ära välisjalanõud või trambitakse nendega otse vaibale,’ räägib Helen Siller.

 

Takistuseks võivad olla ka välistäälised, väikelapsega pered ning üksikud noormehed

Lisaks koduloomadele on veel asjaolusid, mis võivad juba eos tehingu katki jätta. „Näiteks, kui ehitusfirmad soovivad oma välismaalastest ehitusmeeskonda majutada mõneks kuuks väiksele ja odavale üüripinnale, on see kohe takistuseks korteri üürimisel,’ räägib Siller.

 

Peep Sooman Pindi Kinnisvarast toob näite, kus kortermaja elanikud leppisid kokku, et kui keegi korterit välja üürib, siis ei tohi seda teha väikelastega peredele, sest laste kisa ei tolereerita.

 

Noori üksikuid mehi on ikka peetud rentijate hirmuunenäoks. Spetsialistid nendivad, et see võib olla tõesti üheks takistuseks. Kuid Peep Sooman leiab, et üksikute noormeeste probleem ei ole nii tõsine: „Kui on ikka korralik inimene, tudeng ja inimesena sobib, siis ei tohiks takistust olla. Kui aga üksik noormees soovib rentida nelja- või enamatoalise maja, siis muutub asi kahtlaseks,’ naljatleb Sooman.

 

Kristina Sõmerikul Uus Maa Kinnisvarast on olnud positiivseid kogemusi väga erinevate üürilistega. „Näiteks on olnud lastega pered, lemmikloomaga üürilised või hoopiski meesterahvas, kes on hoidnud korterit oluliselt paremas seisukorras kui üksik naisterahvas,’ räägib Sõmerik.

 

Piirkonniti on mingite inimeste või koosluste välistamine erinev. Ehkki see on ka inimeses endas kinni, mängib suurt rolli eelkõige turusituatsioon. On suur vahe kas sul on korter Tallinna kesklinnas või mõnes väikelinnas või vallas – viimastel juhtudel ei pruugi sul valikut olla, võtad selle, kes tahab tulla.  

 

Allikas: http://eestielu.delfi.ee/eesti/tallinn/kesklinn/elu/koduloom-uurileandjate-suurim-hirm.d?id=49142089