Skip to main content

Tõnis Rüütel: kinnisvara soetamine omavahenditest on kordades kasvanud

Võrreldes buumiajaga on kinnisvara ostmine omavahenditest kasvanud, toona oldi veel väiksema riskikogemusega ja suuresti pangausku, märkis kinnisvarafirmade liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel.

„Omavahenditest kinnisvara ostmine on viimase 3-4 aasta jooksul tõusnud kordades. Seda teevad peaasjalikult need, kes soetavad korteri või paar investeeringu eesmärgil, sest usk muudesse instrumentidesse on hakanud kaduma. See, kellel enesel on vaja uut elukohta võtab peaasjalikult laenu, riik soosib seda ja see on hea, et see nii on,“ märkis ta.

Tema sõnul on läbi valusate kogemuste aja jooksul selgunud paljudele, et väärtpaberitesse investeerimine on spetsialistide pärusmaa. Pensionifondid on kolmas investeerimise allikas, kus otsuseid teevad küll fondihaldurid, kuid siingi pole midagi rõõmustavat ette näidata.

„Seega ongi paratamatu tõsiasjana ajaproovile vastu pidanud hoolimata masu aegsetest tagasilääkidest kinnisvara, millesse parema puudumisel on investeerimine kõige levinum ning tulusam,“ sõnas Rüütel.

Rüütel ütles, et omavahenditest kinnisvara ostmine on kasvanud investeerimise eesmärgil „Endale (uue) kodu soetamisel kasutatakse ikka kodulaenu, mis on niigi soodsaim laenutoode ja mille tasutud intressiosalt tulumaksutagastuse saab, juhul kui ollakse valmis maksuhaldurile tõendama, et see enesele eluasemeks on soetatud.“

Liidu juhi hinnangul ostetakse praegu kinnisvara omavahenditest kahtlemata rohkem kui buumiajal. „Buumiajal oldi veel väiksema riskikogemusega ja suuresti „pangausku“. Samuti käitusid pangad teatavasti kohati üsnagi vastutustundetult. See lõppes ju mõlemale halvasti, laenajatele kohati vägagi valuliselt,’rääkis Rüütel.

Vitsad on käes ja täna võib kindlalt väita, et kuigi pankade ülekapitaliseerituse poolest pole olukord muutunud ja raha kibeleb väljalaenamist, kuid pangad käituvad palju konservatiivsemalt. Ja see on kahtlemata hea, sest ega inimloomus ju muutu ja ahnus jääb ikka tema pärisosaks ehk siis pehmemalt väljendudes, tuleviku võimaluste (võimekuse) ebaadekvaatset hindamist tuleb ikka ette,“ lisas ta.

Allikas: http://arileht.delfi.ee/news/uudised/tonis-ruutel-kinnisvara-soetamine-omavahenditest-on-kordades-kasvanud.d?id=69313587