Skip to main content

2016.a. elamispindade turu aktiivsus oli kõrge ja hinnakasv hakkab pidurduma. Äripindade osas oli 20

PRESSITEADE

27.12.2016

 

 

2016.a. elamispindade turu aktiivsus oli kõrge ja hinnakasv hakkab pidurduma. äripindade osas oli 2016 aasta märkimisväärselt tagasihoidlikum.

 

 

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) aastalõpu ümarlaua kohtumisel võtsid 2016.aastal toimunu kokku Tõnu Toompark elukondliku-  ja Ardi Roosimaa ärikinnisvara osas. Tagasivaatest selgus, et elamispindade turu aktiivsus on endiselt kõrge aga hinnakasv hakkab pidurduma. Kuumenemise märke on näha aga ülekuumenemisest on veel vara rääkida. äripindade osas oli lõppev aasta märkimisväärselt tagasihoidlikum. äripindade kokkuvõttest selgus, et peamiste segmentide osas jäid hinnad samaks.

 

 

Hindade statistilise kasvu toeks oli ka asjaolu, et uute objektide hulk on tõusnud. Tõnu Toompargi sõnul tuleb elamispinna turul buum ja kriis kindlasti aga millal, pole täna veel selge. “Oleme absoluutnumbrites 2007 tasemel tagasi, aga täähõive on kõrge ja palgad on märkimisväärselt kasvanud. Ostujõud on hea ja majanduse suhtarvud on mõistlikud.” Parafraseerides ühte endist poliitikut ütles Toompark, et “Kui see on buum, siis sellises buumis ma tahaksingi elada!”

 

 

„Büroopindade turg näitab ülepakkumise märke ja üürid on pigem languses. Kaubanduses on tunda muret selle üle, et planeeritavad uued keskused ei too turule uut kvaliteeti ja konkurents läheb tihedamaks. Perspektiivis tähendab see survet üürihindadele ja vakantsuse tõusule. Logistika ja tootmissektoris on kasv orgaaniline ning nähtavat kuumenemist pole. Nendest võib lähiaastatel oodata kõige stabiilsemat turuosa. Infrastruktuuri areng ilmselt kiireneb uue toetustevooru avanemise ja tellimuste suurenemise toel.

Koondnimetuseks võis 2016 aasta kohta äelda “Nähtamatute muutuste aasta”. Viimase aja trendiliikumiseks on start-up’ide loomine. Vaatamata selle valdkonna väga madalale edukuse tasemele paigutatakse uutesse ideedesse iga aastaga rohkem kapitali. Kinnisvara sektori osalisi peetakse selles äriringkonnas “saurusteks”. Vaadates aga statistikat selgub, et asjata. Kinnisvara on rahandusvaldkonna kõrval üks kõrgema edukustasemega start-up valdkondi,“ sõnas Roosimaa.

 

 

„Maailmas laiemalt oli 2016 suurte muutuste aasta, mis põhjustas suurt volatiilsust aktsia- ja rahaturgudel. Seetõttu pole ime, et kinnisvara on endiselt kõrgel kohal investeerimisobjektide nimistus. Eestis registreeritud kinnisvarafondidele oli aasta väga edukas. 2015 aasta algusest on nende varade maht kasvanud üle kahe korra. See räägib peamiselt professionaalsuse paranemisest, investeerimiskõlbulike objektide juurdekasvust ja varahaldusteenuse efektiivsuse tõusust. Loodame, et tulevikus Eesti kinnisvarafondide maht veelgi kasvab,“ lisas Roosimaa.

 

„2017.aastalt ootame majanduskeskkonna stabiliseerumist. Lähinaabritega võrreldes oleme andnud ära mitu konkurentsieelist, samas paljuski on selle põhjuseks võrdlusbaasi erinevused. Kinnisvara valdkond ootab uuendusi nagu muu majandus, põnevusega saab täna vaadata arengutele uute materjalide valdkonnas, 3D printimise valdkonnas, nanotehnoloogias, robootikas, laiendatud- ja virtuaalreaalsuse tehnoloogias, taastuvenergia laiemas kasutusele võtus ja ka tervishoiu valdkonnas.

Kinnisvara ei ole immuunne muutustele. Uuringute ja arenduse valdkonnas pole Eesti kaugeltki maailma esirinnas aga selles valdkonnas oleks erasektori tugi äärmiselt vajalik. Uute materjalide, tehnoloogiate ja lahenduste toomine kinnisvara valdkonda annab pikemas perspektiivis väga kõrget tootlust. Loodame, et usk sellesse säilib ja visionäärid võtavad julgemalt positsioone.

Juhul, kui prognoosid majanduse kasvu tugevnemisest paika peavad, ootab meid edukam aasta, kui eelmine,“ kommenteeris Roosimaa.

 

 

Eesti Kinnisvarafirmade Liit on loodud 1994.a. EKFL on kinnisvara arenduse, vahenduse ja konsultatsioonidega tegelevate äriühingute ühendus. Liitu kuulub üle 55 juhtiva kinnisvarasektori ettevõtte.

 

 

Lisainfo:

Ardi Roosimaa

EKFL juhatuse liige

+372 504 8098
ardi.roosimaa@umpa.eu